شماره واتس آپ : 0408189294
ایمیل پشتیبانی info@globaledits.ir

چند نکته در مورد نگارش یک مقاله با کیفیت

نگارش یک مقاله خوب می‌تواند کمی دلهره‌آور باشد. ممکن است یکی از نگرانی‌های شما این باشد که چگونه یافته‌ها و دستآورد‌های علمی خود را طوری بنویسید که برای خوانندگان جذاب باشد و آن‌ها تشویق شوند مقاله را پایان مطالعه کنند. واقعیت این است که عمل نگارش برای بعضی کاری راحت و جذاب است و برای عده‌ای دیگر بسیار سخت و طاقت‌فرسا.

قبل از این‌که بتوانید مقاله‌تان را به چاپ برسانید باید بتوانید علاقه و توجه داوران مجله را جذب کنید، و پس از آن هم باید سعی کنید مقاله‌تان توسط طیف وسیعی از مخاطبان خوانده شود زیرا امروزه پیشرفت علمی بسته به میزان ارجاعات دیگر محققین به مطالعه شماست. در این‌جا به چند نکته برای بهبود کیفیت مقاله می‌پردازیم.

۱-منظم باشید. یک مقاله سازماندهی شده و مرتب می‌تواند مباحث را به خوبی انتقال دهد و به مراتب شانس خوانده شدن مقاله را بالا می‌برد. در ابتدا افکارتان را سازماندهی کنید. دقیقا مشخص کنید ‌فرضیه یا هدف مطالعه‌تان چیست و طبق آن پیشینه تحقیق و بحث را بنویسید. توجه کنید که جملات و پاراگراف به‌طور منطقی چینش شوند. علاوه‌بر‌این، مشخص کنید مخاطبان احتمالی مقاله‌تان چه کسانی خواهند بود و همواره در طی نوشتن اطلاعات در نظر داشته باشید که مطالب را طوری بیان کنید آن‌ها بتوانند همه‌ چیز را براحتی بفهمند.

۲– صفحه اول را تاثیر برانگیز و جذاب بنویسید. عنوان و ابسترکت معمولا اولین قسمت‌های مقاله هستند که مخاطب با ‌آن‌ها مواجه می‌شود و گاهی اوقات تنها بخش‌هایی هستند که خواننده به آن‌ها دسترسی دارد. پس عنوان و ابسترکت مقاله‌تان را طوری بنویسید که موثر و جلب توجه‌کننده باشد. در هنگام نگارش مقاله سعی کنید دستورالعمل‌های مجله مورد نظرتان را در ذهن داشته باشید و طبق آن عمل کنید.

۳– از جنبه یک شخص خارج از گود به مقاله نگاه کنید. در هنگام نگارش در نظر داشته باشید که مخاطبان ممکن است به اندازه شما در مورد موضوع اطلاعات نداشته باشند. پس سعی کنید تمام اطلاعات کلیدی را به طور دقیق در اختیارشان قرار دهید، در عین حال از تکرار مطالب یا تفسیر بیش از حد آن‌ها بپرهیزید. استفاده بیش از حد از کلمات تخصصی، زبان محاوره‌ای و غیر رسمی هم می‌توانند تاثیر منفی داشته باشند.

در این مورد بهتر است از ویراستاران خبره کمک بگیرید که هم ایرادات زبانی را برطرف کنند و هم ایرادات احتمالی ساختاری را به شما متذکر شوند.

۳– فقط اطلاعات کلیدی را بیان کنید. نیازی نیست تمام اعداد و ارقامی را که بدست آورده‌اید یا تمامی شکل‌‌ها را در مقاله بگنجانید، فقط مطالب کلیدی را گلچین کنید. اگر در هنگام نوشتن متوجه می‌شوید باید اطلاعاتی اضافه شود که به  آن‌ها دسترسی ندارید میتوانید آن را به عنوان یکی از محدودیت‌های مطالعه ذکر کنید.

۴– استفاده از اشکال و جداول موثر. آخرین نکته مهم در مورد نحوه ارایه مطالب است. استفاده از این منابع باید به صورتی باشد که خواننده بتواند بیشتری اطلاعات را از آن‌ها کسب کند. همینطور، درک جداول و اشکال بدون خواندن متن باید ممکن باشد، و مطالب موجود در جدول‌ها نباید در متن تکرار شده باشند.

چه به نگارش علاقه‌مند باشید یا نباشید، اگر می‌خواهید در زمینه علمی پیشرفت کنید باید مهارت نگارش خود را بهبود ببخشید. در پایان پیشنهاد میکنم سری به مقاله چگونه تعداد خوانندگان مقاله را افزایش دهیم بیاندازید.

تعداد بازید : 879

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همواره و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها، پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

شماره واتس اپ
تلفن : 0408189294
ایمیل
info@globaledits.ir
Layer 1